دانلود پاورپوینت نقش امام علی (ع) در گسترش اسلام به روایت شیعه

دانلود پاورپوینت نقش امام علی (ع) در گسترش اسلام به روایت شیعه

  1. بی عدالتی اقتصادی : در زمان عمر ، قریش بر غیر قریش، مهاجر بر انصار ، عرب بر غیر عرب و موالی ترجیح داشتند. در حالی که امام فرمودند هر که دعوت خدا و رسول او را بپذیرد از تمامی حقوق بهره مند میشود. در نتیجه برخی اعراب از امام علی جدا شدند و مخالف تقسیم برابر اموال توسط امام بودند.
  2. نابسامانی اجتماعی : در آن زمان جامعه برتری عرب بر موالی را اصلی مسلم میدانست . در حالی که امام هیچ تفاوتی بین عرب و عجم نمی گذاشت و می فرمودند : حضرت آدم نه غلام به دنیا آورد، نه کنیز ، بندگان خدا همه آزادند…
  3. انحراف ها و بدعت ها : انحرافات دینی و نبود برنامه منسجم در جهت روشنگری مردم مهم ترین مشکلات حکومت بود چرا که بسیاری از سخنان پیامبر متروک شده بود و نتیجه آن انحراف آموزه های اسلام از مسیر اصلی بود .
  4. تضعیف ارزش های دینی : همان گونه که گفته شد تبعیض در توزیع بیت المال و احیا گرایش های قومی که از دوران عمر شروع شده بود نوعی روحیه رفاه گرایی در کارگزاران و صاحب منصبان به وجود آورده بود تا آنجا که امام در یکی از خطبه های خود جامعه عصر خلافت خویش را چون جامعه جاهلیت معرفی میکند.
  1. جنگ جمل :

اولین جنگ حضرت با گروهی از پیمان شکنان به رهبری طلحه و زبیر و عایشه اتفاق افتاد که در تاریخ، به دلیل نقض پیمانشان، از آنان به «ناکثین» تعبیر می شود. طلحه و زبیر پس از خروج از مرکز خلافت حضرت و شکستن بیعت خود، با همراهی و تشویق عایشه اولین جنگ را بر حضرت تحمیل کردند. جنگ جمل در منطقه ای نزدیک بصره در سال ۳۶ ق اتفاق افتاد که در مدت یک روز با کشته شدن ده هزار تن و به روایت دیگر، سیزده تا بیست هزار تن از جبهه ناکثین و با شهادت تنها ده نفر از جبهه امام (ع) با پیروزی حضرت به پایان رسید .این در حالی است که پیامبر(ص) در روایتی جنگ کنندگان با حضرت علی (ع)پس از وفات خود را از اصحاب آتش شمرده است.

۲٫جنگ صفین : (با قاسطین)

چهارماه پس از پایان جنگ جمل، به دلیل سرپیچی معاویه از بیعت با حضرت و پیوستن به ایشان ،خون خواهی عثمان و همچنین چشم داشت به خلافت ،‌ جنگ سر گرفت. امام برای جلوگیری از وقوع جنگ به معاویه نامه نوشتند او را نصیحت و عواقب جنگ را به وی گوشزد کردند .بر خلاف کوشش امام جنگ در بیابان صفین در گرفت.پس از چند روز نبرد هنگامی که لشکر امام داشت پیروز میشد، عمروعاص به نقشه قرآن بر سر نیزه گرفتن متوسل شد.جنگ صفین با شکست سپاه حضرت و قضیه حکمیت به پایان رسید.

۳٫جنگ با خوارج : (نهروان)

خوارج (مارقین) به دلیل ضعف فکری و ناآگاهی از سنت پیامبر و حقیقت قرآن گمراه شده و اردوگاهی برای جنگ برپا کرده بودند که ابتدا ۲/۳ (۸۰۰۰ هزار نفر) آنان تحت راهنمایی امام پشیمان شدند اما سرانجام ، جنگ باقیمانده آنان با سپاه امام منجر به شکست و فراری شدن عده ای از آنان شد.

تعداد اسلاید های این پاورپوینت: ۱۳

پسوند فایل ایجاد شده : ppt

برای دانلود این پاورپوینت بر روی لینک زیر کلیک کنید

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *