دانلود پاورپوینت جغرافیا

توان هیدروکربنی خزر

نخستین گزارش مستند درباره توان هیدروکربن خزر، به سده سیزدهم میلادی باز می‌گردد. نفت، به طور رسمی در سال ۱۸۶۹ از بخش خشکی و در سال ۱۹۴۵ از بخش آبی باکو استخراج شد و تاکنون تعداد ۲۱۰۰۰ حلقه چاه در مناطق اکتشافی (خشکی و دریا) حفر شده است. جدا از میدان های نفتی خزر شمالی و خزر میانی، خزر جنوبی یکی از منابع اصلی اکتشاف و تولید نفت و گاز دریای خزر است. در خزر جنوبی، سنگ مخزن اصلی بهره ده به سن پلیوسن زیرین- میانی است. سنگ مخزن فرعی آن، رسوبات ماسه‌ای سازند آبشرون به سن کواترنر پیشین می‌باشد.

دریای خزر به دلیل وجود اکوسیستم آبی ویژه دارای توده های زیستی (گیاهی و جانوری) خاصی است که برخی از این گونه ها نظیر ماهیان خاویاری و استروژن ، فوک ، میگو و غیره منحصر بفرد  و بی نظیر و یا کم نظیر می باشند . همچنین به دلیل وجود جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی مناسب نظیر پلاژهای ساحلی با امکانات مکفی در کناره ساحلی ایران و کشورهای استقلال یافته از اهمیّت زیادی در بحث اکوتوریسم برخوردار است.

ترکیب شیمیایی

آب خزر از نوع منیزیم، کلسیم و سولفات است و میزان نمک های محلول آن بین ۱۲ تا ۱۳ گرم در لیتر است که به تقریب یک سوم شوری آب دریاهای آزاد و اقیانوس هاست. شیرین ترین بخش آن مربوط به نواحی نزدیک به مصب رودخانه ولگا و شورترین بخش آن مربوط به خلیج قره بغاز بوده است که در آن تبخیر بیش از ورودی آب به آن است.

تعداد اسلاید های این پاور پوینت : ۲۰

پسوندفایل ایجاد شده : ppt

برای دانلود این پاورپوینت بر روی لینک زیر کلیک کنید

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious